Vlastní vlajka v souladu s vexilologickými pravidly? Poradíme vám, jak na to od návrhu po zápis do Národního registru!

S vlajkou je každý vidět z dálky

Mít vlastní vlajku je v dnešní době vizitka prakticky každé firmy nebo instituce. Navíc čím dál více soukromých osob propadá tomuto nadšení. Mít vlajku, která je jedinečná a navíc v souladu s vexilologickými pravidly není až takový oříšek, jak by se mohlo na první pohled zdát. A když si ještě k tomu takovou vlajku necháte zaregistrovat v Národním registru vlajek a praporů, můžete si být jisti, že přesně tyto náležitosti splňuje a nikdo si ji už nikdy nepřisvojí.

Národní registr vlajek a praporů

Národní registr vlajek a praporů (NRVP) založila a vede Česká vexilologická společnost. O náplni její činnosti jsme se jistě zmiňovali už v některých předcházejících článcích. Nicméně pro úplnost můžeme zopakovat, že se jedná o odborný spolek, jež se zabývá historií, tvorbou, etiketou a pravidly používání vlajek a v tomto roce slaví jubilejních 50 let od svého založení.

V Národním registru vlajek a praporů mohou být evidovány vlajky a prapory různých organizací, společností, sdružení, politických stran, klubů, ale také vlajky rodů nebo vlajky osobní a jiné.

Garance odborné správnosti

Zaregistrováním vlajek a praporů v Národním registru vlajek a praporů je především garantována jejich odborná správnost. Dále Česká vexilologická společnost zaručuje, že do registru nebudou vloženy totožné vlajky nebo prapory ani vlajky shodné s vlajkami České republiky stanovenými zákonem či vlajkami krajů, měst, městských částí, obcí a vojenských újezdů udělenými předsedou PS PČR na základě zákonů ČR.

Vlajky České republiky stanovené zákonem a vlajky udělované na základě zákonů ČR totiž v Národním registru vlajek a praporů být zapsány nemohou.

Továrna na vlajky je # 007

Ukázka firemní vlajky registrované v NRVP reg. č. 007 – Továrna na vlajky – Libea

Továrna na vlajky Libea si nechala svoji firemní vlajku zaevidovat mezi úplně prvními již v roce 2016, a podařilo se jí tak získat registrační č. 007.

Je zřejmé, že v posledních letech v souvislosti s narůstající oblibou vexilologie mezi laickou veřejností, stoupá i počet zájemců o registraci vlajky v tomto registru. Pokud se rozhodnete pro registraci, máte stále ještě dost velkou šanci na získání registračního čísla v první stovce. Doporučujeme tedy neotálet.

Jak na to? Je to prosté.

Vexilolognet.cz

V prvé řadě budete pochopitelně potřebovat vlajku. Pokud nejste příliš znalí vexilologických pravidel a chcete mít jistotu, že vaše nová vlajka nebude amatérský paskvil, doporučujeme navštívit webové stránky Vexilolognet.cz. Zde si můžete zadat tvorbu profesionálních návrhů, které budou respektovat jak vaši individualitu, tak i zmiňovaná vexilologická pravidla. A nejen to.

S Vexilolognetem jde vše sakumprásk od návrhu vlajky, přes zajištění její výroby, po zápis v registru a klient obdrží již finální produkt se vším všudy. Případně zde můžete absolvovat vexilologický kurz a vlajku si pak navrhnout sami.

 

Návrh – výroba – registrace rodové vlajky

Pokud splníte všechny náležitosti, obdržíte od ČVS listinu s oznámením o registraci v NRVP obsahující mimo jiné oficiální vexilologický popis vlajky/praporu, číslo záznamu a datum vydání rozhodnutí. Následně bude Vaše vlajka zveřejněna v registru na webových stránkách ČVS.

Více informací o Národním registru vlajek a praporů naleznete zde.