NAVŠTÍVILA NÁS AUTORKA MAFFERSDORFSKÉ KRONIKY

Paní Inge Schwarz, autorka vratislavické (německy maffersdorfské) kroniky, se narodila v roce 1933 na pomezí Vratislavic a Proseče, v části zvané Peklo. Peklo ovšem sama popisovala jako malý ráj na úpatí Prosečského hřebene s několika domky, potokem a třemi romantickými rybníky. Ve svých 12 letech musela s rodinou v rámci poválečného odsunu svoje rodiště opustit.

Žije v Bavorsku, kde se po čase ujala díla svého otce při zpracování a tvorbě maffersdorfské kroniky, kterou začala postupně vydávat tiskem v 90-tých letech. Sama byla fascinovaná kronikou vratislavického mlynáře Antona Jägera, která zahrnuje vratislavickou a prosečskou historii do roku 1860. Inge Schwarz pak postupně sepsala získané informace, příběhy a osudy zdejších obyvatel do období konce 2. světové války roku 1945.

Po svém návratu z návštěvy rodných Vratislavic nám paní Inge Schwarz poslala obrázek sochy sv. Jana Nepomuckého, která stávala na konci ulice Za Cukrárnou. Autorem perokresby je Josef Weigelt (1926-1978), rovněž vratislavický rodák.

Socha “Johánka” byla odhalena už v roce 1735 a původně stávala na zaniklé cestě pod školou. V roce 1832 byla přemístěna na most, který byl právě tou dobou postaven přes řeku Nisu v těsné blízkosti dodnes stojícího mostu ve dvoře továrny na vlajky. Socha sv. Jana Nepomuckého pak byla ještě renovována v letech 1902 a 1921, aby někdy v roce 1991 nebo 1992 zcela zmizela. Následně byl zbourán i dům, v jehož výklenku měla socha své místo.

Při úpravě firemního dvoru v roce 2016 jsme postavili repliku sochy symbolicky opět u mostu, který do dřívějšího objektu trhárny (dnes továrny na vlajky firmy Libea) přiváděl železniční vlečku. Socha zde ovšem vydržela pouze půldruhého roku a na vánoce v noci z 27. na 28. prosince 2018 také zmizela.

Nová socha sv. Jana Nepomuckého opět stojí “na svém” místě. Držíme Johánkovi palce, aby tam vydržel co možná nejdéle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *